Agregator nagłówków RSS najbardziej poczytnych blogów z zakresu ogólno pojętej meteorologii.
Wszelką odpowiedzialność za treść wpisów oraz pełnię praw do nich posiadają poszczególni autorzy.
Środa na północy i wschodzie gdzieniegdzie jest pochmurna i mglista. Tymczasem reszta kraju pozostaje skąpana w słońcu. Przekłada się to rzecz jasna na temperaturę, która w tej chwili w zachmurzonej Mławie czy Białymstoku wynosi ledwie 1℃, zaś w bezchmurnym Krakowie, Opolu, Katowicach oraz Raciborzu aż 15℃. Jutro zachmurzenie duże z przejaśnieniami, tylko przed południem na południu i południowym wschodzie, a wieczorem na krańcach północnych - małe i umiarkowane. Najpierw na północy i w centrum, a w drugiej części dnia już w całej Polsce, spodz…
Od kilku dni dosyć czytelne prognozy odnoszą się do drugiej połowy bieżącego tygodnia, kiedy to w wyniku przemian w polu barycznym dojdzie do zmiany cyrkulacji powietrza na północną, co zaś przynieść może spływ zimnego powietrza o cechach arktycznych do naszego kraju. Wymiana mas powietrza z bardzo dużym prawdopodobieństwem objawi się opadami śniegu w przeddzień weekendu. […]
Wtorek w sporej części kraju zaczął się mglisto i pochmurno. Jednak z biegiem dnia stratusy ustępowały i obecnie wypogodziło się w całym kraju, poza północnym wschodem i północą. Mamy dużą różnicę w temperaturze. Na zachmurzonym Pomorzu i Żuławach notujemy tylko 2-3℃, a już w Nowym Sączu czy Jeleniej Górze iście wiosenne 15℃. Jutro początek dnia też przyniesie sporo niskiego zachmurzenia i mgieł. Jednak już do 10:00 powinno wypogodzić się w całej południowej Polsce, a z biegiem dnia strefa rozpogodzeń obejmie większość województw. Tak, jak …
Kolejne informacje na temat zmian związanych z przejściem na nowy okres referencyjny 1991-2020. Przestawiono generowanie map „operacyjnych” na nowy okres referencyjny Przestawiono generowanie prognoz anomalii …
Podczas tegorocznej zimy pojawiły się rekordowe wysokie temperatury jak i bardzo silne mrozy i śnieżyce. Pierwszy tydzień marca przyniesie dynamiczną pogodę dla całej Polski. Do środy (3 marca) Polska będzie pod wpływem układów wysokiego ciśnienia. W znacznej części kraju będą jednak utrzymywać się chmury i lokalne mgły. We wtorek słońce pokaże się na południu, a ... Czytaj dalejPogoda w pierwszym tygodniu marca Artykuł Pogoda w pierwszym tygodniu marca pochodzi z serwisu Gdzie Jest Burza | Mapa burzowa Polski | Burze. …
Marzec rozpoczął się od typowo wyżowej i stabilnej pogody, jednak z dużym udziałem pod inwersyjnych chmur. Związane jest to z charakterystyką cieplejszej masy powietrza jaka dopływa do naszego kraju, cechującej się skumulowaną zawartością wilgoci w dolnej części troposfery. Przejaśnienia w ciągu dnia pojawiły się częściowo na południowym zachodzie i zachodzie, a przede wszystkim na północnym […]
Poniedziałek w większości kraju jest pochmurny, a gdzieniegdzie także mglisty. Słońce pokazuje się tylko w górach, w rejonie Zalewu Szczecińskiego oraz Zatoki Gdańskiej. Termometry obecnie pokazują od 1℃ w Elblągu do 7℃ w Gdańsku.Jutro na wschodzie i północy zachmurzenie duże i całkowite. Co więcej, miejscami od rana utrzymywać będą się mgły i zamglenia. Na Wybrzeżu mogą one pozostać nawet przez cały dzień. Zupełnie inaczej pogoda wygląda na krańcach południowych, gdzie od rana do wieczora będzie słonecznie. Pomiędzy tymi obszarami, a więc mniej wi…
Rozpoczynamy marzec, czyli początek meteorologicznej wiosny. Kalendarzowa przyjdzie do nas 21 dnia miesiąca, zaś obie te daty sugerują nam wyraźnie, że czas dominacji zimowych warunków będzie przemijał. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że epizody zimowe nadal będą się zdarzać i wydarzeń za tym idących (opady śniegu, mróz) należy oczekiwać nawet do końca miesiąca, a przy specyficznych […]
W przeddzień wejścia do marca warto przyjrzeć się prognozie sezonowej na najbliższy miesiąc, opracowanej przez kalkulacje modelu numerycznego CFS. Na ich podstawie można uzyskać informacje o ogólnej charakterystyce pogody jaka będzie rysować się w ciągu nadchodzących czterech tygodni. W prognozach sezonowych z pewnością nie chodzi jednak o szacowanie dokładnych warunków pogodowych na konkretne dni, a […]
Kończymy luty. W tym roku miesiąc zapisze się wyjątkowo dziwnie, ponieważ z jednej strony zapamiętamy go jako ten, który ustanowił nowy rekord ciepła (22,1℃ w Makowie Podhalańskim), a z drugiej, jako miesiąc chłodny. Szacowane odchylenie temperatury od średniej z wielolecia 1991-2020 wynosi bowiem blisko -1,5℃!W nadchodzącym tygodniu również aura nie będzie mogła zdecydować się, czy iść już ostatecznie w kierunku wiosny, czy jeszcze uraczyć nas zimą. Najpierw czeka nas znów adwekcja ciepłego powietrza, która na południu przyniesie nawet 15℃, zaś pod koniec t…
Pierwszy marca zbliża się dużymi krokami, warto więc przedstawić co zostało zrobione w kwestii przestawienia systemu generowania anomalii dobowych i ich prognoz na okres referencyjny …
Jesteśmy świadkami zmian w pogodzie. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się front atmosferyczny niosąc chmury i opady deszczu, ale przede wszystkim chłodniejsze powietrze. Tylko na krańcach południowych utrzymuje się jeszcze ładna aura. Słupki rtęci pokazują obecnie skrajnie różne wartości - w Nowym Sączu przed frontem jest jeszcze 18℃, a w Łebie zaledwie 3℃. Co więcej, nad morzem wieje silny, porywisty wiatr do ok. 60 km/h. Jutro na południu i krańcach wschodnich zachmurzenie duże z przejaśnieniami i miejscami z przelotnymi opadami …
Wczorajsze prognozy jasno wskazywały na to, że w dniu dzisiejszym możemy się liczyć z jeszcze wyższymi temperaturami, w tym na „atak” na krajowy rekord ciepła …
Po wielu dniach ciepłej i bardzo stabilnej (powtarzalnej) pogody, nadchodzą zmiany. Z wyprzedzeniem na blogu była informacja o perspektywie ochłodzenia w okolicach weekendu z możliwym frontem w piątek. Trend prognoz utrzymywał się przez kolejne dni i w przeddzień weekendu staniemy w obliczu końca wyjątkowo ciepłego i wiosennego okresu w naszym kraju. Jego finał zakończył się […]
W Makowie Podhalańskim notowane jest 21.7°C o godzinie 12:00 czasu lokalnego. Lokalny rekord mamy w Dobczycach: 19.9°C, w 1990 notowano tu 19.6°C.
Czwartek przynosi nam kontynuację lutowej wiosny, ze słońcem i niezwykle wysoką temperaturą. Na Śląsku i w Małopolsce mimo, że mamy dopiero południe, lokalnie słupki rtęci już przekroczyły 17-19℃! Pomimo bardzo ciepłych dni, poranki pozostają zimne, z przymrozkami. Na przykład dziś o świcie lekki mróz chwycił m. in. w Jeleniej Górze, Kielcach, Białymstoku i Krakowie. Edit: Mamy absolutny rekord temperatury dla lutego! Ponownie padł on w Makowie Podhalańskim, gdzie o 12 było 21,7℃, czyli i 0,3℃ więcej od poprzedniego rekordu sprzed 31 lat! Biorąc pod…
Rekordy najwyższej temperatury lutego odnotowano dziś na kilkudziesięciu stacjach i posterunkach meteorologicznych. Najwyższą temperaturę notowano w Pszennie: +21.3°C, zaledwie 0.1°C poniżej rekordu krajowego z 1990, …
Środa minęła pod znakiem imponująco wysokich temperatur w południowo zachodniej części kraju. Szczególnie wysokie temperatury odnotowano na obszarze województw: dolnośląskie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie. Zdecydowanie najważniejsze wydarzenia pogodowe wystąpiły na terenie Dolnego Śląska. W godzinach 13:00-14:00 (UTC) na stacji Pszenno stacja wskazała 21,3°C, czyli zaledwie 0 0,1°C mniej niż wynosi aktualny rekord ciepła dla lutego na terenie […]
Środa jest następnym dniem z prawdziwą wiosną za oknami. Poza niektórymi powiatami Polski wschodniej oraz północnej, gdzie niekiedy się chmurzy, świeci słońce, miejscami na zupełnie bezchmurnym niebie, a termometry pokazują anomalnie wysokie wartości. We Wrocławiu już jest 19℃!Jutro w większości kraju słonecznie. Jedynie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na północy możemy mieć do czynienia z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem, jak i z mgłami/zamgleniami, ale padać mimo to nie powinno.Nadal wyjątkowo ciepło - od 8-10℃ na Podlasiu i południu Podkarpacia…
Środa to kolejny dzień dominacji ciepłego sektora nad Polską. Część prognoz wskazuje jednak, że może być to wyjątkowo ciepły dzień jak na luty, choć szczerze mówiąc temperatury powietrza na poziomie kilkunastu stopni na plusie są i tak dużą anomalią. Dokładniejsze modele numeryczne wskazują jednak na możliwość wystąpienia temperatur na poziomie 20 stopni Celsjusza nawet z […]
Wtorek w większości kraju jest słoneczny. Chmury i mgły nadal spowijają głównie niektóre powiaty Polski wschodniej oraz północnej. Najcieplej w tej chwili jest w Legnicy, gdzie mamy już 16℃. W tym samym czasie w zachmurzonych Suwałkach notujemy tylko 2℃. Jutro w większości kraju pogodnie. Jedynie na krańcach wschodnich i północno-wschodnich przewaga chmur, ale bez opadów. Lokalnie utrzymywać mogą się tam też przez większość dnia mgły i zamglenia. Wyjątkowo ciepło: od 7-11℃ w pasie od Pomorza Gdańskiego po Podlasie, Roztocze i Bieszczady, 14-17℃ w…
Dzisiejsze temperatury maksymalne osiągnęły +9.9°C na Kasprowym Wierchu i aż +13.5°C na Śnieżce. Poprzedni rekord ciepła dla Kasprowego Wierchu wynosił +7.8°C (1989), został więc pobity …
Nad Europą rozwinęła się silna blokada wyżowa, która sprzyja utrzymywaniu się stabilnych warunków pogodowych, wspomagając transport cieplejszych mas powietrza polarnomorskiego. We wtorek szczególnie we wschodniej części Europy pojawi się silnie rozwinięte centrum z ciśnieniem osiągającym nawet 1047 hPa (wg prognozy GFS). Strefa wysokiego ciśnienia będzie przebiegać przez Europę centralną, zachodnią i południową. Wysokie ciśnienie zostanie […]
Poniedziałek w większości kraju przynosi słoneczną aurę. Jedynie na północnym wschodzie lokalnie utrzymują się jeszcze mgły i niskie chmury. Stratusy zaznaczają się też na południu Dolnego Śląska, gdzie przedostały się znad Czech, które prawie w całości znajdują się pod chmurami. Najchłodniej w tej chwili jest w mglistej Mławie - 1℃. Ale już tam, gdzie świeci słońce, notujemy nawet powyżej 5-10℃. Jutro zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na wschodzie i północnym wschodzie miejscami duże, ale bez opadów. Początkowo możliwe są jeszcze mgł…
W porównaniu do pogody w ubiegłym tygodniu, czekają nas diametralnie inne warunki pogodowe. Najbliższe dni cechować będą się wyraźnym przeskokiem do przedwiośnia, którego namiastkę mieliśmy okazję odczuwać podczas weekendu. Prognozy numeryczne są jednak zgodne, że prawdziwy wzrost temperatury powietrza dopiero przed nami. Apogeum przypaść ma w okresie wtorek-czwartek. Bardzo ciepło będzie także w przeddzień weekendu, […]